Ogrodzenia panelowe składają się ze słupków i wypełnień, którymi mogą być listwy, siatki i panele. Z powodzeniem może służyć jako zabezpieczenie domu, pola czy sadu. W ten sam sposób ogrodzenie panelowe stanowi doskonałą barierę dla ciekawskich oczu, ale także dla wszelkiego rodzaju intruzów, dlatego jest jednym z najbardziej poszukiwanych.
Rodzaje ogrodzeń panelowych
Ogrodzenia panelowe wykonywane są z różnych materiałów. Wśród nich najczęściej znajdziemy te wykonane z drewna i metalu, siatki ocynkowane lub plastyfikowane. Posiada szeroką gamę kolorów i kształtów. Najczęściej można zauważyć panele w kolorze szarym, antracytowym lub zielonym. Wysokości ogrodzeń panelowych są standardowe – od 60 cm do 250 cm. Ogrodzenia panelowe produkowane są z paneli pełnych lub perforowanych i kratowych. Jeśli jednak chcesz mieć wyjątkowe ogrodzenie, nie kupuj paneli, bo każdy je już ma.
Montaż ogrodzeń panelowych
Montaż ogrodzenia panelowego jest naprawdę prosty i przebiega bardzo szybko. Możesz samodzielnie zainstalować takie ogrodzenie lub zatrudnić mistrza. Ogrodzenia panelowe mocowane są do podpór, czyli słupków ogrodzeniowych. Aby zamontować ogrodzenie, konieczne jest przymocowanie paneli do wsporników z każdej strony. Natomiast filary, aby spełniały funkcję odpowiednich podpór, muszą być wkopane w ziemię, gdyż tylko w ten sposób będą stabilne. Podpory można łatwo przymocować do podłoża, najczęściej w betonowej ścianie lub wylewce.
Zalety i wady ogrodzeń panelowych
Największą zaletą ogrodzeń panelowych jest z pewnością szybki montaż i korzystna cena. Jeśli zdecydujesz się na panele metalowe ocynkowane lub plastyfikowane, ich konserwacja będzie prosta. Ogrodzenia panelowe wykonane z takiego materiału posłużą latami. Można go także ustawić na dowolnym terenie. Jeśli panel ulegnie uszkodzeniu, możesz go wymienić bez konieczności wymiany całego ogrodzenia.
Ogrodzenia panelowe drewniane
Ogrodzenia panelowe stanowią doskonałą ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami, jest trwałe i wygląda całkiem naturalnie. Ogrodzenia panelowe drewniane wykonane są z desek i słupków; płyty mogą być pełne, perforowane, siatkowe, kratowe lub w kształcie stojaka. Nadają się do grodzenia podwórek, ogrodów, podjazdów, ale także trawników, parków, placów szkolnych czy przedszkolnych i innych przestrzeni publicznych.