Łazienka – Układ funkcjonalny vs. wentylacja

Wstęp

Wentylacja to jedno z najważniejszych zagadnień w projektowaniu wnętrza, tym bardziej takiego jakim jest łazienka czy kuchnia. Zapewnia prawidłowy obieg powietrza we wnętrzu, wymianę starego powietrza na nowe, a co za tym idzie eliminuje „problemy” związane z parowaniem, skraplaniem, grzybem i wilgocią w naszym wnętrzu. Pomimo faktu, że prawidłowa wentylacja jest istotna popełniane są bardzo częste błędy związane z jej rozmieszczeniem względem projektowanego wnętrza. Albo nie bierzemy pod uwagę rozkładu albo całkowicie zapominamy o istnieniu wentylacji. Problemy potrafią bardzo szybko przypomnieć nam, że coś jest nie tak.

Określenie problemu

Łazienka, w której mamy mokre ściany, grzyb nad prysznicem i w rogach pomieszczenia lub w ekstremalnych przypadkach mokrą przestrzeń wokół wentylacji to łazienka z nieprawidłowym lub zaburzonym obiegiem powietrza. Pytanie więc, co to jest ten obieg powietrza? Należałoby się chwilę nad tym zastanowić. Łazienka to pomieszczenie w którym w szybkim czasie bardzo radykalnie zmieniamy temperaturę otoczenia (powietrza) oraz jednocześnie jego wilgotność. Każda kąpiel w prysznicu czy nalewanie wody do wanny, a potem kąpiel powodują wzrost temperatury i wilgotności w całym pomieszczeniu i tu zaczyna pojawiać się kwestia wentylacji. Obieg powietrza wymuszony różnicą temperatur powodować będzie wymianę powietrza poprzez wentylację istniejącą w łazience. Problemem, który napotkać można w wielu łazienkach jest zły układ funkcjonalny łazienki, który wspomniany obieg powietrza albo zaburza albo całkowicie eliminuje. Dla przykładu posłużymy się grafiką.

Na podanym przykładzie pokazaliśmy bardzo częsty błąd jaki można popełnić w łazienkach. Umieszczenie kabiny prysznicowej lub wanny bezpośrednio przy kanale wentylacyjnym powoduje praktycznie wyeliminowanie wentylacji grawitacyjnej z naszej łazienki. Czemu? Odpowiedz jest tak naprawdę bardzo banalna i wynika z praw fizyki, których niestety nie oszukamy. Prysznic czy wanna podczas kąpieli powodują jak już wspomnieliśmy bardzo duży wzrost wilgotności oraz temperatury powietrza natomiast komin wentylacyjny generuje dopływ powietrza o dużo niższej temperaturze więc podczas kąpieli bardzo zimne powietrze będzie miało bezpośredni kontakt z gorącym co spowoduje błyskawiczny EFEKT KONDENSACJI, a co za tym idzie wilgoć, zaparowana cała łazienka i mokre wszystko nie tylko my pod prysznicem. Powietrze nie ma gdzie w takim przypadku wytracić swojej temperatury i zminimalizować różnice pomiędzy powietrzem zewnętrznym a tym generowanym przez źródło ciepła w tym przypadku wanna czy prysznic. Poniżej raz jeszcze pokażmy jak to działa. Na kolejnej grafice omówimy przykład w którym dla porównania pion wentylacyjny znajdować się będzie po przeciwnej stronie łazienki.

Rozwiązanie problemu

Jak widać, taki układ funkcjonalny naszej łazienki powodować będzie wymuszenie obiegu powietrza w pomieszczeniu a co za tym idzie powietrze będzie wytracało skrajne różnice temperatur panujących w pomieszczeniu podczas kąpieli. Przy założeniu, że wentylacja grawitacyjna działa poprawnie ten układ będzie działał najbardziej wydajnie a przy okazji ciągle. Kąpiele w takim układzie nie będą powodowały zatrzymania obiegu cieplnego i wyeliminują przyczynę mokrych ścian. Oczywiście należy pamiętać, że za mokre ściany i wilgoć w łazience odpowiada jeszcze wiele innych czynników więc należałoby się dobrze zastanowić nad projektem łazienki. Wielkość, kubatura dobór wielkości i proporcji kabin, wanien do wielkości łazienki ma również wpływ na późniejszy obieg powietrza w łazience.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli zabieramy się za łazienkę i chcemy mieć z niej pożytek i radość z jej wyglądu i funkcjonalności dobrze zastanówmy się nad dobrym układem funkcjonalnym oraz proporcjami wnętrza i zabudów. Jeśli nie czujemy się w tym temacie pewni to lepiej zapytajmy kogoś z branży lub zlećmy to firmie, która na co dzień projektuje wnętrza w tym łazienki. Pamiętajmy również o tym, że każda łazienka jest inna więc odwzorowywanie projektu widzianego np. w Internecie na własnym wnętrzu nie koniecznie przyniesie nam pożądany rezultat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *